Már egy egyszerűbb szemüveg is teljesen átalakíthatja az ember arcát. A napon sütkérezve mindnyájan szívesen viselünk egy remek napszemüveget, vagy egy kellemes dioptriásat, amikor épp Ryan Gosling egyik új filmjét tekintjük meg a moziban. Ugye, hogy manapság a szemüvegeket maguktól értedő dolgoknak  tartjuk? Ugyanakkor a régi időkben milyenek lehetettek azok? Elgondolkozott már rajta valaha is, hogy ki és mikor dobta fel a szemüvegek bámulatos ötletét? Szánjon rá pár percet, és megtudhatja.

Kezdjük egy, a dioptriás szemüvegekről szóló érdekességgel – Seneca, a világszerte ismert sztoikus filozófus és Nero császár egykori tanácsadója állítólag azon első személyek közé tartozott, akinek elege lett abból, hogy gyenge látása miatt nem tudja elolvasni az összes római könyvet.  Így hát fogott egy üveggömb tálat, megtöltötte azt vízzel, mögé tett egy könyvet, és elolvasta. Sosem fogjuk megtudni, hogy ez tényleg így volt-e, de Seneca különc természetét ismervén simán elhisszük, hogy egy tálnyi víz mögött ülve olvasta el szeretett könyveit.

A legelső tényleges látási segédeszközt kb. Kr.u. 1000 táján hozták létre a távollátók számára, és olvasókőnek nevezték. Ez egy kör alakú üveg volt, amely egyfajta nagyítóként működött. Viszont mégis hogy a csudában használták ezt a középkorban? Egyszerűen csak rá kellett azt helyezni a római levelezőtárstól kapott levélre, majd rögtön el is lehetett vele olvasni a VIII. Konstantinról szóló legfrissebb pletykákat.

De vajon mi a helyzet a napszemüveggel? Nos, a napszemüveg története ott kezdődött, amikor Nero római császárnak elege lett abból, hogy a véres gladiátorjátékokat csak hunyorogva tudja nézni (ahogy ezzel bárki így lenne). Így fogott egy szépre csiszolt smaragdot, odatartotta a szeméhez, és lám – megszületett az első napszemüveg. A 14. század során a kínai bíróságok bírói is használtak napszemüveget, mert attól tartottak, hogy a tekintetük elárulja a végső ítéletet. Laza srácok lehetettek ezek a kínai bírók!

A szemüvegipar igazi áttörését természetesen a 20. század hozta el. Jöjjön hát, sétáljunk végig az elmúlt évszázadon!

Népszerű szemüveg: 1910 – 1940

Eyewear Polo Ralph Lauren, Giorgio Armani, Ray-Ban, Max Co

Ezen évek során a napszemüvegek és dioptriás szemüvegek gyakorlatilag megegyeztek egymással, főleg a kerek keret és az óvatos színek tekintetében. A szemüvegek lassan és feltűnésmentesen váltak a rohamosan növekvő divatvilág részévé. 1929-ben Sam Foster elkezdte árulni a szem védelmére kifejlesztett napszemüvegeit New Jersey-ben. Foster Grants nevű modellje lett az első sorozatgyártott napszemüveg, és a divat gyorsan magáévá tette azt.  Nem sokkal ezután az emberek kalandvágyóbbakká váltak, főleg kedvenc napszemüvegükkel kapcsolatban. Továbbra is fennáll, hogy egy kis színnel minden kicsit szebbnek tűnik, nemde?

Népszerű szemüveg: 1940 – 1970

Eyewear Kerbholz, Prada, Tom Ford, Ray-Ban

A szemüveg a kései ’30-as és korai ’40-es években bámulatos utat járt be. Elmondható, hogy ezek voltak azok az évek, amikor a napszemüveg elkezdett a „lazaság” szinonímájává válni. A filmsztárok tudatosan elkezdtek napszemüveget viselni elrejtőzés végett, ezen Kerbholz modellekhez nagyon hasonlókat; Edward H. Land feltalálta a Polaroid szűrőt; a Ray-Ban Aviator napszemüveg bámulatosan népszerű lett, és az első macskaszem alakú keretet is bevezették – ami nagyban hasonlított az önnek szánt Prada kereteinkez. És ezek voltak azon évek, ahol szinte minden sarkon lehetett találni egy dioptriás szemüveget viselő vonzó férfit, akinek szemüvege a Ray-Ban Clubmaster modelleket „idézte”. Milyen jó kis idők voltak ezek!

Népszerű szemüveg: 1970 – 1990

Eyewear Ray-Ban, Carrera, Dolce&Gabanna, Marc Jacobs

1970-re a divattervezők és celebritások hatalmas benyomást tettek a szemüvegek piacára! Mindenki olyan szemüvegre vágyott, amelyek elég nagyon voltak a feltűnéskeltéshez, mint például ez a Dolce & Gabbana modell. Vagy őrült színekkel és kerek kerettel, mint ez a Ray-Ban – a hippikorszak szülöttei szinte megvesztek érte! A ’70-es években főleg a színek diktálták az iramot, és ez a dioptriás szemüvegekre is ugyanúgy vonatkozott. Ha ön is így van ezzel, ez a modell lehet a tökéletes választás! Azt hiszi, hogy a ’70-es évek korszaka eléggé vad volt? Dehogyis! A ’80-as évek stílusára ez hatványozottan volt jellemző. Minden még egy fokkal őrültebbé vált, és a dolgok teljesen bevadultak! Fogadjunk, hogy valamely rokona is viselt ilyen Ray-Ban modellt képregényolvasás közben! Vagy arcukat ezen Carrera típussal fedték el 1985 nyarán. Utazzon vissza az időben, és szerezze be kedvenc modelljét!

Népszerű szemüveg: 1990 – 2010

Eyewear Ray-Ban, Giorgio Armani, Jimmy Choo, Pesol

A 1990-as évek legendás évtized volt, amint annak szemüvegei is. A nagy és túlméretes szemüvegek még mindig divatosak voltak, de lassan elkezdték őket kiszorítani a kisebb és finomabb kialakítású darabok, amíg egészen a 2000-es évek legvégéig uralták a terepet. Nem tudjuk, hogy ön is észrevette-e, de ez a divat egyértelműen visszatért idén, így elhiszi vagy sem, ilyen és ilyen Ray-Ban modellek alteregóit láthatja az év során mindenhol! Kinek mond valamit Clark Kent, azaz Superman neve? Nos, nekünk nagyon is. Bár Clark szuperhős volt, civilben nem rendelkezett a legjobb látással, így romantikus, négyszögletes dioptriás szemüveget viselt.  De akkoriban nem csak Clark Kent kitalált alakja hordott ilyet! A ’90-es években mindenki szuperhős akart lenni, és szerintünk ez 2018-ra sem változott sokat. Ha az ön emberi formája szintén nem a legjobb látással bír, szerezzen be egy stílusos szemüveget, mint például ezt a Ray-Ban-t vagy Persol-t! A 2010-es évek híres „minél nagyobb, annál jobb” mondása is visszaköszönt a túlméretes napszemüvegekben. Ha viszont még mindig szeretné elrejteni arcát a világ elöl, mindenképpen tekintse meg ezt a Giorgio Armani napszemüveget, vagy ezt a Jimmy Choo modellt! Nyolc évvel ezelőtt ritka népszerűek voltak, és még mindig sikkesek. Kifejezetten szeretni fogja ezt a nagyon jól ismert Ray-Ban Justin típust, vagy ezt a Ray-Ban dioptriás szemüveget, ha olyan klasszikus típusokat keres, amelyek közel egy évtizede világhírűek voltak, de még egy jó darabig biztosan nem mennek ki a divatból!

Kedves olvasóink, ennyi lett volna a szemüveg történetében tett bepillantásunk. Reméljük, hogy megtanultak pár új dolgot! Mindegy, hogy a retro érzetű szemüvegeket kedvelik, vagy inkább egy különleges, avantgárd modellt vásárolnának, remekül fogják érezni magukat weboldalunk böngészése közben, mert bármelyikkel készségesen szolgálhatunk! Kukkantsanak be – nem áruljuk el senkinek.